Sencer Özbay Kimdir ?

SITKI SENCER ÖZBAY
Bas Gitar, Elektrik Gitar, Orff-Schulwerk Hareket ve Müzik Eğitmeni

1979 İstanbul doğumlu. Müjdat Gezen Sanat Merkezinde 4 yıl Klasik Gitar eğitimi alıp mezun olduktan sonra Bas Gitara yöneldi. 2002 senesinde Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümünde Kontrbas eğitimine başladı. 2007'de mezun olduktan sonra, 2009 senesinde Yeditepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Ortaöğretim Müzik Öğretmenliği Yüksek Lisansını "Onur Belgesi" ile bitirdi. Bugüne kadar Cem Karaca, Mine, Melike Demirağ, Ümit Sayın, Balkan Messengers II, Buzuki Orhan Osman, Selim Sesler, Flört, Ercüment Vural, Details, Ayben, Ebru Üstüntaş, Fete Galante au Divan (Divan Alafranga) gibi sanatçı ve gruplarla yurtiçi ve yurtdışında sayısız performanslar sergiledi. Ghetto, Nardis, Babylon, İf, Harbiye Açıkhava gibi mekanlarda sayısız konserde yer aldı. 12.İKSV İstanbul Caz Festivali Genç Jazz Sahnesine Detail's ile kabul edildi. 2009 senesinde Buzuki Orhan Osman Turkophony Project kapsamında dünyanın en önde gelen davulcularından Dave Weckl ile aynı sahneyi paylaştı. Şu an Çekirdek Kadro, Fatih Erdemci ve Meya Orkestrası ile performans çalışmalarına devam etmekte ; aynı zamanda da Kocaeli Üniversitesi GSFMüzik Bölümünde ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı’nda Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.
2013 – 2015 yılları arasında gerçekleşen Orff-Schulwerk Elementer Müzik ve Hareket Eğitimi Seviye Geliştirme Kursları’nı tamamladı. Orff- Schulwerk Forum Salzburg üyesi olan Orff Schulwerk Eğitim Danışmanlık Merkezi Türkiye’den onaylı “Eğitmen Eğitimi” programını Eylül 2016 tarihinde başarıyla tamamlayarak Orff Schulwerk Eğitmen Eğitimcisi olma hakkını kazandı.
2016 yılında Süher & Güher Pekinel’e ait, Milli eğitim Bakanlığı ile ortak yürütülen, QNB Finansbank’ın sponsor olduğu, Orff Merkezi Türkiye’nin desteklediği Anadolu Orff Müzik Eğitim Projesi’nin eğitmeni oldu. Proje kapsamında Salzburg Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü’nde “Advanced Studies in Music and Dance - Orff Schulwerk” Special Course programına burslu olarak katılma hakkı kazandı ve 2017 senesinde mezun olarak global olarak Orff Schulwerk Eğitmeni vasfını aldı. Bu proje kapsamında MEB ile işbirliği içerisinde Meb’de çalışan müzik öğretmenlerine Orff Schulwerk konusunda seminer ve eğitimler vermektedir.
Çağdaş Drama Derneği bünyesinde açılan liderlik eğitimini de tamamlayan Sencer Özbay Orff Schulwerk alanında 2010 yılından bu yana, birçok okul öncesi eğitim kurumunda 2 - 6 yaş arasındaki çocuklarla; Kocaeli B.B. Konservatuvarı bünyesinde kendi oluşturduğu Müzikli Oyun Grubu'nda 6 - 9 yaş arasındaki çocuklarla; Öğretim Görevlisi olduğu Kocaeli Üniversitesi GSF Müzik Bölümünde ise lisans öğrencileri ile Çalgı Eğitimi ve Özel Öğretim Yöntemleri konusunda çalışmalar yapmaktadır.
Sencer Özbay 2013 senesinde, elementer müzik eğitimi ve sosyal müzik çalışmaları eksikliklerini gidermek ; bilinçli müzik eğitimi konusunda Sencer Özbay Müzik Atölyesi'ni kurmuştur.